Αποστολέας Θέμα: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser  (Αναγνώστηκε 16540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aeon

  • Ηλίας
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 232
  • Age: 50
  • Τόπος: Tρίκαλα
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 25, 2016, 08:27:16 μμ »
Απο λεπτομέρεια φαίνεται σούπερ!
Μόνη ένσταση οι υπερβολικά χονδροι νομίζω  ''οδηγοί'' του πλαστικού  σε κομάτια με  καμπήλες όπως το χείλος προσβολής των πτερυγών , η έλικα κλπ.

 


«Ο tempora! Ο mores!»

Αποσυνδεδεμένος Sarunas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 595
  • Age: 53
  • Τόπος: Βολος
  • Γιωργος Σαρρης
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 25, 2016, 10:34:36 μμ »
 ::good_job_smilie::  Λαχταριστό...!!!   :wink:

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 25, 2016, 10:52:41 μμ »
Απο λεπτομέρεια φαίνεται σούπερ!
Μόνη ένσταση οι υπερβολικά χονδροι νομίζω  ''οδηγοί'' του πλαστικού  σε κομάτια με  καμπήλες όπως το χείλος προσβολής των πτερυγών , η έλικα κλπ.

Σά νά έχεις δίκιο....

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:22:44 μμ »
Τα ίδια λέγαμε και για το Salmson αλλά τελικά δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο φαίνεται. Το έχω φτιάξει και ξέρω. To "μυστικό" είναι να κόβετε τα κομμάτια με λεπτό πριονάκι. Όχι με το καλύτερο σούπερ-ντούπερ παν-λεπτο πανάκριβο κοφτάκι. Με πριονάκι! Κάτι που επιβάλλεται άλλωστε (τουλάχιστον) για τα πιο λεπτά κομμάτια αλλιώς θα στραβώσουν/σπάσουν ακόμα και αν χρησιμοποιήσετε το παραπάνω κοφτάκι... Άλλο ένα ατού του συγκεκριμένου κιτ είναι ότι θα βγει στην ίδια άριστη ποιότητα πλαστικού που βγήκε και το Salmson. Μαλακό και εύκολο στο τρίψιμο αλλά ταυτόχρονα άνευ στρεβλώσεων και με ιδανική συμπεριφορά στις υγρές κόλλες.

Αποσυνδεδεμένος Aeon

  • Ηλίας
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 232
  • Age: 50
  • Τόπος: Tρίκαλα
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 26, 2016, 12:41:07 πμ »
Θέλω να σε δω σε video να κόβεις την προπέλα με πριονάκι... άντε και εσύ τα καταφέρνεις να την φέρεις σταίσια με το πρώτο τρίψιμο...εμείς οι άπειροι γιατί να ταλαιπωρηθούμε;
Και γιατί καν να ασχοληθούμε εάν θα πρέπει να μας βγει το λάδι στο τρίψιμο μόνο και μόνο για να ετοιμάσουμε τα κομάτια;
Είπαμε να ευλογούμαι τα γένια μας αλλα όχι και να πετάξει ο γάϊ δαρος επειδή έτσι μας βολεύει.
 Απ' οτι καταλαβαίνω δεν είναι limited run το κιτ και πραγματικά απορώ γιατί τόσοι πολοί οδηγοί για μια προπέλα και μια πτέρυγα?
Και αφού υπήρξε κριτική απο το προηγούμενο μοντέλο γιατί δεν έγινε κάτι καλύτερο στο επόμενο;
«Ο tempora! Ο mores!»

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 26, 2016, 01:07:09 πμ »
Γιατί ΔΕΝ είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Πόσο πιο απλά να το πω; Αρχάριος ξε-αρχάριος όλοι ξέρουμε να κόβουμε με το πριονάκι και να τρίβουμε με το ντουκόχαρτο. Το κάνουμε σε κάθε κιτ. Αν αυτό έχει μεγαλύτερα και περισσότερα feeds ίσως είναι το τίμημα που πληρώνουμε για καλύτερη λεπτομέρεια και εφαρμογή. Ιδίως εφαρμογή. Μπορεί να έχει παραπάνω κόπο στο τρίψιμο αλλά αρκετά λιγότερο στο στοκάρισμα - πολλά κομμάτια δεν χρειάζονται καν στόκο.

Είπαμε να ευλογούμαι τα γένια μας αλλα όχι και να πετάξει ο γάϊ δαρος επειδή έτσι μας βολεύει.
Αυτό λέω καλύτερα να μην το απαντήσω - σε συγχωρώ γιατί δεν με ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Aeon

  • Ηλίας
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 232
  • Age: 50
  • Τόπος: Tρίκαλα
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 26, 2016, 01:32:36 πμ »
Πραγματικά του εύχομαι καλή τύχη αλλα το φοβάμαι.
Το περίμενα πως και πως για να το αποκτήσω και να βοηθήσω την εγχώρια πρωτοβουλία αλλα χαλάστηκα.... Με όλα όσα είχα ακούσει για το salmson με την δεύτερη κυκλοφορία περίμενα κάτι ποιό modeller friendly. Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
'Οταν θα αρχίσει το promo κρείψτε την έλικα.
Οι άλλες εταιρείες πώς έχουν την ίδια και καλύτερη λεπτομέρεια με λιγότερα feeds;
Δεν νομίζω να σε πρόσβαλα γαι να με συγχωρέσεις.
«Ο tempora! Ο mores!»

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:47:51 πμ »
Συνήθως δέν μπαίνω σέ αντιπαραθέσεις ,όμως φίλε Aeon, (συγνώμη δέν ξέρω τό όνομά σου),καί εμένα μου ''κτύπησαν'' άσχημα οί ενώσεις, ΟΜΩΣ τελικά ό Βαγγέλης έχει δίκιο!! Στό κάτω-κάτω φίλε υπάρχουν μοντελάκια καί μοντέλα......θέλω νά πώ ότι ΑΝ τά θέλουμε όλα απλά,  (κόψε-κόλλησε),τότε εξ΄αρχής αυτό τό μοντέλο (όπως καί τό προ'ι'γούμενο ) ΔΕΝ μάς κάνει!! Καί τό ξανά-λέω ΠΑΛΙ : ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΠΩΣ!!  ΟΜΩΣ.... Καί κάτι ακόμα!! Τό vags (Βαγγέλη ) ΔΕΝ τόν γνωρίζω προσωπικά. Παρ΄όλα αυτά δέν νομίζω φίλε ότι ευλογεί  τά γένια του. ΠΑΝΤΑ φιλικά Μιχάλης.

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 26, 2016, 12:14:44 μμ »
Ελάτε να με γνωρίσετε στην επερχόμενη 35η έκθεση της IPMS στην Τεχνόπολη για να συζητήσουμε "τι γένια ευλογώ" και τι δεν ευλογώ. Μέχρι τότε ευελπιστώ να έχω το κιτ στα χέρια μου, να το κατασκευάζω και τότε θα γνωρίζω από πρώτο χέρι και πάντα αντικειμενικά.   ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Aeon

  • Ηλίας
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 232
  • Age: 50
  • Τόπος: Tρίκαλα
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 26, 2016, 12:45:47 μμ »
mixalis όταν κάποιος γνωρίζει προσωπικά ανθρώπους μιας εταιρείας και έχει πρόσβαση σε αποκλειστική πληροφόρηση, και δεν έχει δώσει
 κάποιο όρκο να είναι αντικειμενικός, φυσικά και είναι προκατειλλημένος.
Όταν είσαι αντικειμενικός δεν αποκαλείσαι basic modellling skills για σχεδιαστικά flaus. Εάν αυτό το test shoot ήτανε της Eduard ή της Tamiya
 θα ήσασταν όλοι ποιό αντικειμενικοί πιστεύω. Ο καλός ο φίλος στα χώνει κατάμουτρα γιατι σε αγαπά και όχι επειδή σε μισεί.
Όταν ποστάρεις κάτι θα ακούσεις και αρνητικά σχόλια.
vags με όλο το σεβασμό η προκληση για το video της προπέλας ισχύει. Προς τιμή σου που δεν επιμένεις χωρίς να το έχεις φτιάξει και θα περιμένω με αγωνία να δω το κατασκευαστικό σου. Μακάρι να μπορέσω να έρθω στην έκθεση και να τα πούμε.

Στο μεταξί ασ ακούσουμε λίγο τον φίλο μοντελιστή Will Patisson περι κριτικής.   

https://www.facebook.com/groups/scalemodelersCG/?ref=browser
«Ο tempora! Ο mores!»

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 26, 2016, 01:00:41 μμ »
Όταν θα βρω σχεδιαστικά flaws στο κιτ θα τα αναφέρω. Το έχω κάνει και στο Salmson, απλά δεν έδωσε κανείς σημασία γιατί ήταν πολύ λίγα. Δεν φταίω εγώ γι' αυτό. Όσο για το βίντεο από τώρα μπορώ να προβλέψω και την διάρκειά του: 5λεπτά με χρήση μόνο basic modelling skills. Κσσιπασμένο θα με πείτε; Θα έχει πλάκα να δούμε αν θα βγω αληθινός :wink:.

Εντωμεταξύ ξαναρωτάω: σας αρέσει το χρώμα του πλαστικού; Δεν το έχουμε συνηθίσει σε κιτ αεροσκαφών.

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 26, 2016, 01:20:12 μμ »
...

Εντωμεταξύ ξαναρωτάω: σας αρέσει το χρώμα του πλαστικού; Δεν το έχουμε συνηθίσει σε κιτ αεροσκαφών.

αν δεν κάνω λάθος και το Salmson σε αυτο το χρώμα ήταν.    :roll: :roll:

το προτιμώ από το πράσινο  (μου θυμίζει άσχημες εμπειρίες με παλιά zvezda και Skif  :mrgreen: :mrgreen:)
 και σίγουρα ειναι καλύτερο απο το ουδέτερο γκρι που δεν βολεύει εαν ασταρώνεις με κλασικό αστάρι spray  :D

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:01:35 μμ »
Ελεγα να μην ανακατευτώ αλλά δεν κρατιέμαι μιάς και το σαράκι υπάρχει ακομα.
Σαν παλιός μηχανουργός λοιπόν που έχει ανακατευτεί σε όλα τα στάδια κατασκευής καλουπιών για πλαστικά σε injection μηχανές, ακριβώς σαν τα sprue για τα οποία κουβεντιάζουμε, να πω δυό λόγια τεχνικής φύσης.
Εχω δει πάμπολες προπέλες με "ρουφήγματα" και άντε να στοκάρεις, να τρίβεις, να περνάς μολύβι για να δεις τι έκανες και άντε πάλι στοκάρισμα και άντε πάλι τρίψιμο. Οι πολλαπλές μεγάλες "τροφοδοσίες" λοιπόν πάνω στο καλούπι εξαλείφουν αυτό το φαινόμενο. Και είναι, για μένα τουλάχιστον, απείρως ευκολότερο να κόψω σωστά την τροφοδοσία και να τρίψω, παρά να κάθομαι να στοκάρω.
Επίσης έχω δει άπειρα σκευρωμένα κομάτια... για πολλά φταίει ο "χρόνος ψύξης" του αντικειμένου μέσα στο καλούπι... για τα περισσότερα όμως φταίει το ελλειπές "πρεσσάρισμα" του υλικού μέσα στο καλούπι. ΚΑΙ αυτό το εξαλείφουν οι πολλαπλές προφοδοσίες.
Και για να τελειώνω προσέξτε στο κάτω μέρος των τροφοδοσιών της έλικας εκεί που κάνουν γωνία και φαίνονται τα σημάδια των εξολκέων του καλουπιού. Αυτό είναι ένα πλεονέκτημα που μας δίνουν οι πολλαπλές τροφοδοσίες περιμετρικά του αντικειμένου. Μπορούμε να τοποθετήσουμε τους εξολκείς επάνω τους, ετσι ώστε να μην τους τοποθετούμε στο αντικείμενο και το "πληγώνουμε" κατά την εξόλκευση του από το καλούπι, δημιουργώντας τα γνωστά pinmarks για τα οποία όλοι γκρινιάζουμε. Για να γίνει όμως αυτό δυνατόν, θα πρέπει οι τροφοδοσίες να είναι, σχετικά, φαρδιές αλλιώς θα υπήρχε ο κίνδυνος να εξολκευτεί το σπρου και να μείνει κολλημένο μέσα στο καλούπι το αντικείμενο.
Πέραν όλων αυτών όσο περισσότερες "τροφοδοσίες" έχουμε από το κεντρικό αυλάκι προς τα αντικείμενα και όσο πιό φαρδιές είναι αυτές (στο μέτρο του δυνατού βέβαια) τόσο καλύτερα πρεσσάρεται το υλικό στο καλούπι μας και αφού μιλάμε για ένα πολύ "στριφνό" και "τζαναμπέτικο" υλικό, δηλαδή την πολυστερίνη, έχουμε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε καλύτερες ποιότητες υλικού με καλύτερες αναλογίες "πλαστικοποιητών" και αυτο είναι ακόμα ένα κέρδος για τον πελάτη-μοντελιστή.
Εν ολίγοις τεχνικά, για μένα, είναι άρτιο το καλούπι, γιατί προλαμβάνει με την συγκεκριμένη σχεδίαση στις τροφοδοσίες, πολλές αστοχίες που θα μπορούσαν να υπάρξουν κατά την χύτευση.

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:15:01 μμ »
I rest my case.

Σχετικά με το χρώμα:
Ναι, είναι το ίδιο χρώμα με το Salmson και μου αρέσει κι εμένα. Και εξηγούμαι για να μην κατηγορηθώ για μεροληψία : Είναι πιό "ζεστό" από το γκρι ενώ ταυτόχρονα αναδεικνύει τις λεπτομέρειες στον ίδιο βαθμό με αυτό. Επιπλέον βοηθάει στο αστάρι*, όπως έγραψε και ο Αρκ ενώ ενισχύει και την προβολή μέσω της διαφορετικότητας.

*Σχετικά με το αστάρι όμως, δεν ξέρω αν το καταλαβαίνετε από τις φωτό -εγώ το έχω δει από κοντά και έχω νοιώσει την υφή του πλαστικού: Δεν έχει αυτήν την εκνευριστική και δύστροπη στιλπνότητα που έχουν άλλα κιτ υψηλών προδιαγραφών. Αυτό σημαίνει ότι πολύ πιθανώς να μην χρειάζεται αστάρι. Την ίδια υφή έχει και το Salmson μόνο που εκεί έβαλα αναγκαστικά αστάρι (Gloss Black Base). Τώρα σκέφτομαι να μην βάλω. Περισσότερα όταν θα ανοίξω το κατασκευαστικό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:16:48 μμ »
Πραγματικά του εύχομαι καλή τύχη αλλα το φοβάμαι.
Το περίμενα πως και πως για να το αποκτήσω και να βοηθήσω την εγχώρια πρωτοβουλία αλλα χαλάστηκα.... Με όλα όσα είχα ακούσει για το salmson με την δεύτερη κυκλοφορία περίμενα κάτι ποιό modeller friendly. Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
'Οταν θα αρχίσει το promo κρείψτε την έλικα.
Οι άλλες εταιρείες πώς έχουν την ίδια και καλύτερη λεπτομέρεια με λιγότερα feeds;
Δεν νομίζω να σε πρόσβαλα γαι να με συγχωρέσεις.

κι εγώ ρε Νίκο δεν κρατήθηκα και θα γράψω , αφού κάλυψες τεχνικά το θέμα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ....
θα ήθελα παρακαλώ ένα τέτοιο δείγμα , δηλαδή φωτό, από κομμάτι (κατά προτίμηση προπέλας), από "άλλες εταιρείες πώς έχουν την ίδια και καλύτερη λεπτομέρεια με λιγότερα feeds"
και μετά να πω, ενυπόγραφα, ότι η Gaspatch, ΔΕΝ προσφέρει "modeller friendly" προΙόντα, στην 2η κιόλας ολοκληρωμένη κυκλοφορία της.
Και να πω ΕΓΩ του ΦΙΛΟΥ μου του Κώστα Π. που είναι ο ιδιοκτήτης , να "κρύψει την έλικα από το promo" και γιατί όχι να την αντικαταστήσει με έτοιμη καθαρισμένη, φτιαγμένη σε 3D Printer
επειδή ...το 2016 υπάρχουν μοντελιστές που αγκιστρωμένοι σε παμπάλαιες "τεχνικές"
(η αφαίρεση κομματιών με κόφτη από το sprue, είναι τεχνική και έχει μείνει έτσι , παραβλέποντας πιο "μοντέρνα" εργαλεία όπως είναι το ξυράφι-πριονάκι που είπε ο Βαγγέλης).
Κι όλα αυτά, από το σχολιασμό των φωτό των κομματιών από το δείγμα προ-παραγωγής.
Είμαστε Ωραίοι σε ΟΛΑ τα επίπεδα !!!
 ::salut::
Σ.Σ.

ΥΓ. το χρώμα είναι μια χαρά (αν είναι σαν του Salmson, γιατί οι φωτό σου είναι χαλια ...) και είναι πολύ καλύτερο από το συνηθες γκρι

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:18:36 μμ »
... . Περισσότερα όταν θα ανοίξω το κατασκευαστικό θέμα.

now you'r talking.   ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:22:12 μμ »
ΥΓ. το χρώμα είναι μια χαρά (αν είναι σαν του Salmson, γιατί οι φωτό σου είναι χαλια ...) και είναι πολύ καλύτερο από το συνηθες γκρι

Οι φωτό μου είναι χάλια...!; Οι φωτό μου είναι χάλια...!; Ναι, χάλια είναι γιατί η παρουσίαση είναι ανεπίσημη. Καλύτερες φωτό θα έχει η (όποια) επίσημη. (Πω πω πως ξεγλύστρησα έτσι ο κσσιπασμένος...)

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:23:54 μμ »
Οι φωτό μου είναι χάλια...!; Οι φωτό μου είναι χάλια...!; Ναι, χάλια είναι γιατί η παρουσίαση είναι ανεπίσημη. Καλυτερες φωτό θα έχει η (όποια) επίσημη. (Πω πω πως ξεγλύστρησα έτσι ο κσσιπασμένος...)

μην ξεχνάμε την αποκλειστικότητα που "ανεπίσημα" έχει το MC εεε    :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:29:40 μμ »
μην ξεχνάμε την αποκλειστικότητα που "ανεπίσημα" έχει το MC εεε    :mrgreen: :mrgreen:

Οι φωτό μου είναι χάλια...!; Οι φωτό μου είναι χάλια...!; Ναι, χάλια είναι γιατί η παρουσίαση είναι ανεπίσημη. Καλύτερες φωτό θα έχει η (όποια) επίσημη. (Πω πω πως ξεγλύστρησα έτσι ο κσσιπασμένος...)

λοιπόν ακούτε να μαθαίνετε ....

1. ΝΑΙ οι φωτό σου είναι ΧΑΛΙΑ, γιατί αφενός ...ο Φόντος ΔΕΝ είναι ΜΠΛΕ, αφετέρου  τις έχεις τραβήξει υπό το φως ...κεριού, άντε λαμπάδας πασχαλιάτικης ...

2. Αποκλειστικότητα θα έχει όποιος πάει Αυγουστιάτικα Καλλιθέα για να φωτογραφήσει τα κανονικά που θα έρθουν ...

3. ΝΑΙ είσαι κσσσσζιπασζμένος, αλλά γι αυτό σε αγαπάμε (λέμε τώρα .....)

 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:36:51 μμ »
...

2. Αποκλειστικότητα θα έχει όποιος πάει Αυγουστιάτικα Καλλιθέα για να φωτογραφήσει τα κανονικά που θα έρθουν ...

....

αμα δώσουμε κάτι παραπάνω παίρνουμε καλύτερη σειρά??   ::glossa:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:40:23 μμ »
αμα δώσουμε κάτι παραπάνω παίρνουμε καλύτερη σειρά??   ::glossa:: ::glossa::

εννοείται !  :lol: :lol:
έτσι είναι η ελεύθερη αγορά !  :mrgreen: :mrgreen:
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 26, 2016, 04:39:27 μμ »
   Η κριτική για την μορφή και των αριθμό των "feeds" θα μπορούσε να είναι βάσιμη αν παρόμοιας ποιότητας κιτ άλλων εταιριών έχουν λιγότερα σε αντίστοιχα κομμάτια. Εγώ βλέπω και άλλες εταιρίες πχ. AFVclub στα αρματικά να έχουν πολλά feeds στα κιτ ώστε να αποτυπώσουν τις λεπτομέρεις. Όπως ανέλυσε πολύ τεχνικά και ο Blackbeard αυτός ο τρόπος χύτευσης αποκλείει πολλές αστοχίες και αυτό είναι το ζητούμενο από τον πελάτη/μοντελιστή.
   Προσωπικά ποτέ δεν με απασχόλησε το πως και πόσα feeds έχουν τα κομμάτια σε ένα κιτ, απλά σε μερικές περιπτώσεις κόβω με ξυραφάκι τους οδηγούς επειδή έτσι δεν ασκείς μεγάλη πίεση στο κομμάτι (βέβαια δεν μπορώ να το συστήσω και ως ενδεδειγμένο τρόπο αφού το ξυράφι είναι πολλαπλάσια επικίνδυνο για τα δάκτυλα και θέλει αρκετή εξοικείωση).

Βαγγέλη έχω δύο παρατηρήσεις/ερωτήσεις :
-στη φωτό με τις κάτω πτέρυγες η γράμμωση φαίνεται κάπως έντονη/βαθιά, είναι έτσι πραγματικά ή είναι θέμα της φωτογράφησης ;

- η στιλπνότητα της επιφάνειας του πλαστικού γιατί είναι "πρόβλημα" ; τόσα χρόνια στα κιτ που χαζεύω/αγοράζω την στιλπνότητα την θεωρούσα δείγμα ποιότητας του καλουπιού (πέρα από την λεπτομέρεια φυσικά). Δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην κατασκευή του κιτ ;

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 26, 2016, 05:09:03 μμ »
Τώρα που το γράφεις μου φαίνεται βαθιά όμως δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο όταν είδα το κιτ από κοντά άρα μάλλον πρέπει να κατηγορήσουμε τις μέτριες (και με προεδρική βούλα) φωτο μου. Ας περιμένουμε καλύτερες φωτο ή/και επίσημη παρουσίαση για να κρίνουμε.

Κατά την γνώμη μου η στιλπνότητα βγάζει δύο προβλήματα.
1) Σε αναγκάζει να ασταρώσεις γιατί λόγω γυαλάδας μπορεί να μην πιάσουν τα χρώματα, να σηκωθούν κατά το μασκάρισμα κλπ. Κάλλιστα θα μπορούσες να "ασταρώσεις" με το πρώτο χρώμα αν η επιφάνεια ήταν λιγότερο στιλπνή. Όχι σαγρέ, λιγότερο στιλπνή. Όχι ότι το αστάρωμα είναι κακό απλά σε ορισμένες περιπτώσεις μπορείς να απλοποιήσεις το βάψιμο παρακάμπτωντάς το. Εγώ πχ δεν βάζω σε όλα τα μοντέλα μου αστάρι.
2) Αν τρίψεις σε κάποιο σημείο - πράγμα αναπόφευκτο - η στιλπνότητα πάει περίπατο και μετά πρέπει να τρίψεις (με 1200άρι) όλο το κιτ (σχεδόν) για να μην φαίνεται η διαφορά. Ή να ασταρώσεις ή/και να βάψεις με πολλαπλά στρώματα με όποια μειονεκτήματα κλπ κλπ. Ως εκ τούτων με βολεύει το κιτ να μην είναι υπερβολικά στιλπνό.


Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 26, 2016, 10:22:20 μμ »
Εγω σαν μοντελιστης ειμαι μικρος για να λαβω μερος στη συζητηση και μαλιστα για αεροσκφη αλλα θα αναφερω την εμπειρια μου απο καλουπια, χυτευσεις κτλ.Μετα απο 6 χρονια σπουδες και 13 στον παγκο με καθημερινες χυτευσεις ακρυλικων,χρωμιονικελιου και διπυριτικου λιθιου εχω διαπιστωσει ποσο δικιο ειχε το πρωτο πρωτο μαθημα στο μαθημα "χυτευσεις"."Οταν δεν εισαι σιγουρος για την αρτιοτητα του αποτελεσματος τοποθετεις περισσοτερες και πιο μεγαλες οδους χυτευσης".Κι επειδη εχω εμπιστοσυνη σε ανθρωπους που εχουν αποδειξει οτι αγαπουν αυτο που κανουν,θεωρω οτι καλα εκανε ο ειδικος και τοποθετησε εκει τα οσα τοποθετησε.Τωρα γιατι οι αλλες εταιρειες μπορουν?Μπορουν οντως?Την ατελεια δεν θα στη βγαλει συνηθως σε ολα τα αντιγραφα αλλα σε καποια λιγα.Μηπως αυτο ηθελε να αποφυγει η εταιρεια?Να βρεθουν κομματια με ατελη χυτευση?Προτιμω λοιπον να κοψω και να τριψω περισσοτερα παρα να αγορασω ενα μοντελο που καποια κομματια εχουν βρεθει καπως.Νομιζω λοιπον οτι ολο αυτο εγινε για τον ιδιο λογο που θα το εκανα κι εγω στη δουλεια μου.Για την εξασφαλιση της ποιοτητας.My 2 cents... ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Henschel Hs 123 - GASPATCH MODELS 1/48 - teaser
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 26, 2016, 10:49:24 μμ »
Βαγγέλη ευχαριστώ για την απάντηση.

Aeon αν δεν υπήρχε το ποστ #48 θα πίστευα ότι κάνεις απλά αυστηρή αλλά καλοπροαίρετη κριτική. Διαβάζοντας για αλεπούδες και "company mans"..... (συγνώμμη δεν μπορώ να γράψω αυτό που σκέφτηκα, η διαχείρηση είναι πολύ αυστηρή  ).

 χωρίς να έχω κάποιες γνώσεις επί του αντικειμένου "δημιουργία καλουπιών" θα κάνω μια υπόθεση (ο Blackbeard  ή άλλοι που έχετε σχετικές γνώσεις πείτε αν ισχύει ) : ας πούμε ότι υπάρχουν διάφοροι τρόποι να σχεδιάσεις ένα καλούπι (πχ. αριθμός feeds, θέση "pinmarks", υψηλή πίεση στην χύτευση) ώστε να παράγει κομμάτια μιας δεδομένης ποιότητας που έχεις θέσει ως ζητούμενο. Οπότε κάποιες εταιρίες που έχουν τα κεφάλαια επιλέγουν τον ακριβό τρόπο, άλλες πχ. GASPATCH MODELS ίσως να επιλέγει ένα πιό φτηνό τρόπο όπου πχ. ίσως θα βγάζει περισσότερα feeds προκειμένου να παράγει το κιτ τη δεδομένη ποιότητα.
 Προσωπικά προτιμώ το κιτ που θα πάρω να μην έχει τις "ατέλειες" που περιγράφει ο Blackbeard  και ας έχει ατέλειες όπως τα σημεία/αριθμός των feeds πχ., τα αποδέχομαι ως "αναγκαίο" κακό εφόσον η ποιότητα του κιτ είναι σε κορυφαίο επίπεδο.
 
 εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο κιτ της GASPATCH MODELS   ::salut::
 

μόλις πόσταρα δίαβασα τα όσα έγραψε ο gtets, συμφωνούμε απόλυτα νομίζω  ::salut::

Tags: